ECW-U4222V17
DigiKey Part Number
PCF1418TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1418CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1418DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-U4222V17
Description
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC 1913
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF Film Capacitor 157V 400V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1913 (4833 Metric)
EDA/CAD Models
ECW-U4222V17 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
157V
Applications
DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
400V