ECW-H20103JVB
DigiKey Part Number
ECW-H20103JVB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-H20103JVB
Description
CAP FILM 10000PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-H20103JVB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.906" L x 0.413" W (23.00mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)