ECW-FG60605JA
DigiKey Part Number
10-ECW-FG60605JA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FG60605JA
Description
CAP FILM 6UF 600VDC RADIAL
Detailed Description
6 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FG60605JA Models
Size / Dimension
1.240" L x 0.472" W (31.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - DC
600V
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C