ECW-FG1B105J
DigiKey Part Number
10-ECW-FG1B105J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FG1B105J
Description
CAP FILM 1UF 5% 1.1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-FG1B105J Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.240" L x 0.413" W (31.50mm x 10.50mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±5%
Applications
Automotive; High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
High Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C