ECW-FE2J225J
DigiKey Part Number
10-ECW-FE2J225J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2J225J
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 141V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FE2J225J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.630" W (26.00mm x 16.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
141V
Applications
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
630V