ECW-F4623JBB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
0.062 µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECW-F4623JBB
DigiKey Part Number
10-ECW-F4623JBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-F4623JBB
Description
CAP FILM 0.062UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.610" L x 0.276" W (15.50mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V