ECQ-UAAF273MA
DigiKey Part Number
10-ECQ-UAAF273MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF273MA
Description
CAP FILM 0.027UF 20% 275VAC RADI
Customer Reference
Detailed Description
0.027 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF273MA Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.602" L x 0.197" W (15.30mm x 5.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C