ECQ-UAAF155K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 568
Datasheet
1.5 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF155K
DigiKey Part Number
P15515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF155K
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 275VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF155K Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.220" L x 0.472" W (31.00mm x 12.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C