ECQ-E6224JF
DigiKey Part Number
P14536-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E6224JF
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECQ-E6224JF Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V