ECQ-E6183JFB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
0.018 µF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E6183JFB
DigiKey Part Number
ECQ-E6183JFB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E6183JFB
Description
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECQ-E6183JFB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.472" L x 0.193" W (12.00mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
630V