ECQ-E6153JF
DigiKey Part Number
P14551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E6153JF
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E6153JF Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.362" (9.20mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
630V