ECQ-E4274KF3
DigiKey Part Number
10-ECQ-E4274KF3CT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECQ-E4274KF3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E4274KF3
Description
CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.27 µF Film Capacitor 400V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E4274KF3 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.760" (19.30mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V