ECQ-E4103KFB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
10000 pF Film Capacitor 400V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E4103KFB
DigiKey Part Number
ECQ-E4103KFB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E4103KFB
Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECQ-E4103KFB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.406" L x 0.169" W (10.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.488" (12.40mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V