ECQ-E4103KF9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2.329
Datasheet
10000 pF Film Capacitor 400V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E4103KF9
DigiKey Part Number
ECQ-E4103KF9-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E4103KF9
Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E4103KF9 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.406" L x 0.169" W (10.30mm x 4.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.488" (12.40mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V