ECQ-E2825JFW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
8.2 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E2825JFW
DigiKey Part Number
ECQ-E2825JFW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2825JFW
Description
CAP FILM 8.2UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E2825JFW Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.563" W (31.00mm x 14.30mm)
Height - Seated (Max)
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
250V