ECQ-E2683JB3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
0.068 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E2683JB3
DigiKey Part Number
ECQ-E2683JB3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2683JB3
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E2683JB3 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.311" L x 0.201" W (7.90mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V