ECQ-E2475KFW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
ECQ-E2475KFW
DigiKey Part Number
ECQ-E2475KFW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2475KFW
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E2475KFW Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V