ECQ-E2473KFW
DigiKey Part Number
10-ECQ-E2473KFW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2473KFW
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECQ-E2473KFW Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.406" L x 0.177" W (10.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V