ECQ-E2394JF
DigiKey Part Number
P14601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2394JF
Description
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.39 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECQ-E2394JF Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.728" L x 0.193" W (18.50mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V