ECK-D3A391KBP
DigiKey Part Number
P4123-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECK-D3A391KBP
Description
CAP CER 390PF 1KV Y5P RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECK-D3A391KBP Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C