ECH-U1H333JX5
DigiKey Part Number
PCF1346TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1346CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1346DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1H333JX5
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 50VDC 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 30V 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECH-U1H333JX5 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.091" (2.30mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
30V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
50V