ECH-U1C153JB5
DigiKey Part Number
PCF1078TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1078CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1078DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1C153JB5
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 16VDC 1206
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 11V 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECH-U1C153JB5 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
11V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
16V