ECH-U1C123JX5
DigiKey Part Number
PCF1197TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1197CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1197DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1C123JX5
Description
CAP FILM 0.012UF 5% 16VDC 1206
Detailed Description
0.012 µF Film Capacitor 11V 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
ECH-U1C123JX5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
11V
Voltage Rating - DC
16V