ECH-U1C103GX5
DigiKey Part Number
PCF1177TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1177CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1177DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1C103GX5
Description
CAP FILM 10000PF 2% 16VDC 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 11V 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECH-U1C103GX5 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Tolerance
±2%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
11V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
16V