ECE-A1VN220UB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ECE-A1VN220UB
DigiKey Part Number
10-ECE-A1VN220UBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1VN220UB
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECE-A1VN220UB Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
136 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C