ECE-A1VKS470I
DigiKey Part Number
10-ECE-A1VKS470ICT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECE-A1VKS470ITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1VKS470I
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1VKS470I Models
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C