ECE-A1VKS100
DigiKey Part Number
P980-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1VKS100
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1VKS100 Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
51 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C