ECE-A1EN471U
DigiKey Part Number
P1183-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1EN471U
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1EN471U Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Ripple Current @ Low Frequency
430 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
731 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C