ECE-A1EN330U
DigiKey Part Number
P1178-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1EN330U
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1EN330U Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
153 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.441" (11.20mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C