ECE-A1EN102U
DigiKey Part Number
P1184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1EN102U
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1EN102U Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Ripple Current @ Low Frequency
680 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.156 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C