ECE-A1EKS4R7
DigiKey Part Number
P974-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1EKS4R7
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
4.7 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1EKS4R7 Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
22 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
37.4 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C