ECE-A1CKS101
DigiKey Part Number
P970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1CKS101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1CKS101 Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
91 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
154.7 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C