ECE-A1AN220U
DigiKey Part Number
P1152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1AN220U
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Bi-Polar
Series
Ripple Current @ High Frequency
102 mA @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C