ECE-A1AKS101I
DigiKey Part Number
10-ECE-A1AKS101ICT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECE-A1AKS101ITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1AKS101I
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECE-A1AKS101I Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C