ECE-A0GKS470B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 4.025
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
47 µF 4 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
ECE-A0GKS470B
DigiKey Part Number
10-ECE-A0GKS470BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A0GKS470B
Description
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECE-A0GKS470B Models
Ripple Current @ Low Frequency
34 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
4 V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C