ECE-A0GKA101B
DigiKey Part Number
10-ECE-A0GKA101BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECE-A0GKA101BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A0GKA101B
Description
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 4 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECE-A0GKA101B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
61 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
103.7 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
4 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C