ECD-G0E8R2B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 119.271
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 7.349
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 150
KEMET
KEMET
Johanson Technology Inc.
Similar
Panasonic MLCC Alternative Solutions | Digi-Key Daily
ECD-G0E8R2B
DigiKey Part Number
ECD-G0E8R2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECD-G0E8R2B
Description
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
8.2 pF ±0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
ECD-G0E8R2B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)