ECA-2VHG470B
DigiKey Part Number
10-ECA-2VHG470BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-2VHG470BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2VHG470B
Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-2VHG470B Models
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
345 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C