ECA-2VHG100B
DigiKey Part Number
10-ECA-2VHG100BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-2VHG100BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2VHG100B
Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-2VHG100B Models
Ripple Current @ Low Frequency
82 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
123 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C