ECA-2DHG220
DigiKey Part Number
10-ECA-2DHG220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2DHG220
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-2DHG220 Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C