ECA-2AHG471B
DigiKey Part Number
P19554CT-ND - Cut Tape (CT)
P19554TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2AHG471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-2AHG471B Models
Ripple Current @ Low Frequency
715 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.073 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C