ECA-2AHG100I
DigiKey Part Number
P19552CT-ND - Cut Tape (CT)
P19552TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2AHG100I
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-2AHG100I Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
54 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
81 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C