ECA-1VM100B
DigiKey Part Number
10-ECA-1VM100BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1VM100BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1VM100B
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-1VM100B Models
Ripple Current @ High Frequency
102 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C