ECA-1JM100B
DigiKey Part Number
10-ECA-1JM100BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1JM100BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1JM100B
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-1JM100B Models
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
119 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C