ECA-1HHG2R2I
DigiKey Part Number
P19525CT-ND - Cut Tape (CT)
P19525TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1HHG2R2I
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1HHG2R2I Models
Ripple Current @ Low Frequency
18 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
36 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C