ECA-1HHG102B
DigiKey Part Number
P19524CT-ND - Cut Tape (CT)
P19524TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1HHG102B
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-1HHG102B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
950 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.093 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C