ECA-1EM222B
DigiKey Part Number
10-ECA-1EM222BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1EM222BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1EM222B
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-1EM222B Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.04 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C