ECA-1EHG221B
DigiKey Part Number
P19518CT-ND - Cut Tape (CT)
P19518TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1EHG221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-1EHG221B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
345 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C