ECA-1CM102
ECA-1CM102
DigiKey Part Number
P5142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1CM102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-1CM102 Models
Ripple Current @ Low Frequency
680 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.156 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C