ECA-1CHG100
DigiKey Part Number
10-ECA-1CHG100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1CHG100
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Ratings
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Radial, Can
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
16 V